H I T    D N I A
NEWSLETTER
Aby otrzymywać informacje o nowościach wpisz adres e-mail:

Narty przez lata cieszyły się niesłabnącą popularnością. Jednakże w ostatnich latach zostały one skutecznie wyparte przez snowboard.

Co to właściwie jest?

To deska, którą przypina się do specjalnych butów. Podobnie jak narty służy do zjeżdżania po stoku.

Najczęściej wykonuje się ją z drewna laminowanego oraz włókna szklanego. Jest również specjalnie wyprofilowana- ma zadarty do góry przód. Dzięki tej cesze nie zakopuje się w śniegu. Istotną częścią deski są jej krawędzie.

Najczęściej dobrze zaostrzone powodują, że jazda jest sprawniejsza, a także możliwe jest wykonywanie różnych ciekawych ewolucji. Bardzo często design desek jest niezwykle interesujący i na ogół dopasowany do indywidualnego gustu.

Wiele firm specjalizuje się w drukach ma snowboardzie według własnego projektu, to od Ciebie zależy jak będzie on wyglądać!Dyscyplina sportowa jaką jest snowboarding dzieli się na trzy typy:  alpin, freeride, freestyle.

Wszystkie różnią się od siebie miękkością deski, a także przeznaczeniem. Pierwszy rodzaj służy głównie do zjazdów na utwardzonych i wcześniej  stokach. Cechują się większą twardością niż pozostałe. Świetnie nadadzą się do slalomów i startu w zawodach.
Freeride to jazda tam, gdzie nie ma wyznaczonych tras, mogą być nawet stoki ze śnieżnym puchem. 

Niejednokrotnie dyscyplina ta uprawiana jest wysokich górach i zaliczana do sportów ekstremalnych. Ten typ jazdy na snowboardzie był pierwszym, od którego pochodzi znany nam dzisiaj snowboarding.
Ostatnim rodzajem jest freestyle. Dotyczy on różnego rodzaju figur akrobatycznych, skoków i trików wykonywanych za pomocą deski. Można wyróżnić tutaj również kilka typów jak Big Air, Slope Style oraz Half Pipe.

Jak wygląda sprzęt snowboardzisty?
Przede wszystkim należy posiadać odpowiednią deskę. Do wyboru miękkie albo sztywne. Kolejnym elementem są buty dopasowane w zależności od twardości deski oraz przeznaczenia.

Warto zakupić również odpowiednie rękawice narciarskie, gogle, spodnie oraz kurtkę. Tylko w ten sposób jazda będzie dla Ciebie komfortowa i nie będziesz musiał przejmować się panującym zimnem czy złymi warunkami atmosferycznymi, a wyłącznie cieszyć jazdą.

Zima to nie jest martwy okres dla sportowców. Do wyboru mamy bardzo wiele różnorodnych dyscyplin, które możemy uprawiać w okresie zimowym. Do najpopularniejszych należą  narciarstwo i snowboard, skoki narciarskie, hokej, jazda na łyżwach, biatlon, curling oraz saneczkarstwo.
Każdy z nas może wybrać ten, który najbardziej odpowiada jego oczekiwaniom oraz preferencjom.

Łyżwiarstwo jest jedną z chętniej uprawianych dyscyplin zarówno na wsi oraz w mieście. Ogólnodostępne ślizgawki sprzyjają jeździe na łyżwach nawet wtedy gdy na zewnątrz nie ma już śniegu ani mrozu.

Jest ona popularna wśród najmłodszych oraz tych odrobinę starszych również.
Hokej, także polega na jeżdżeniu na specjalnych łyżwach, jednakże główną zasadą jest wbijanie specjalnego krążka do bramek za pomocą kijka. W grze biorą udział dwie dwudziesto jedno osobowe drużyny, które ubrane są w specjalny, ochronny strój.

Rywalizacja oraz sportowa walka jest szczególnie lubiana wśród mężczyzn, jednakże istnieją także żeńskie drużyny hokejowe.

Kolejnym sportem zimowym, który również jest grą zespołową jest curling. Polega ona na przesuwaniu kamieni granitowych w kierunku środka przez dwie czteroosobowe drużyny. Liczy się tutaj przede wszystkim precyzja.Biatlon nazywany jest także trójbojem, łączy w sobie narciarstwo, biegi i strzelectwo.

Jest to jeden z trudniejszych sportów ze względu na jego złożoność. Wyróżniamy tutaj wersję letnią i zimową. Cieszy się szczególna popularnością w krajach skandynawskich, Rosji, Włoszech, a także Niemczech.

Skoki narciarskie do niedawna były jedną z ulubioną przez Polaków dyscypliną sportową. Zwłaszcza kiedy wielokrotnym mistrzem świata był nasz rodak- Adam Małysz. Sport ten polega na skokach na specjalnych nartach ze skoczni.

Od początku dwudziestego wieku stało się jedną z dyscyplin olimpijskich.
Jak widać na powyższych przykładach jest bardzo wiele różnorodnych sportów zimowych, które mogą urozmaicić mroźne miesiące. Wybierz to co będzie dla Ciebie najodpowiedniejsze i rozkoszuj się przyjemnością jaką niesie ze sobą uprawianie aktywności fizycznej na świeżym powietrzu.

Tradycyjne narciarstwo jest znane wszystkim. Miłośnicy tego rodzaju sportu starali się urozmaicić dotychczasową odmianę. Właśnie w ten sposób powstał carving. Sama nazwa pochodzi od angielskiego słowa „carve”, co dosłownie możemy przetłumaczyć jako wycinać.

Jego głównym założeniem jest łatwiejsze skręcanie przy większej szybkości i co istotniejsze jazda bez kijków. Prototyp specjalnych nart powstał na Słowacji pod koniec lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku. Mówi się, że ich stworzenie miało być rozwiązaniem problemu mniejszej sprzedaży nart oraz spadkiem zainteresowania narciarstwem jako sportem.

Model narty jest specjalnie taliowany, tak aby możliwa była jazda na krawędziach. Poruszamy się w tym przypadku tak zwanymi skrętami ściętymi. Dzięki tej właściwości możliwe jest pochylenie się na stoku bez obawy o upadek.

Jazda ta ma również wady. Polega ona na pokonywaniu stoku w poprzek co stanowi zagrożenie dla innych narciarzy. W związku z tym często pojawiają się wypadki oraz kontuzje.

Jak wybrać dobre narty carvingowe?Najistotniejsze są tutaj parametry takie jak sztywność zgięciowa oraz skrętna. Pierwsza mówi o możliwości wygięcia się narty na głębokość, natomiast druga powoduje lepsze trzymanie się sprzętu na ośnieżonych stokach.

Wyróżniamy różnorodne typy nart carvingowych, są to między innymi: race carving, slalom carving, fun carving, allround carving, cross carving oraz easy carving.Podzielone są one w zależności od przeznaczenia, a także promienia skrętu. Różnią się także długością narty, która wpływa na styl jazdy oraz powstawanie różnych odmian już istniejących.
Powinniśmy je dobierać w zależności od tego jak jeździmy oraz na jakim poziomie zaawansowania jesteśmy.

Warto zapoznać się z tym specyficznym stylem jazdy, gdyż może on nam dać dużo satysfakcji oraz rozrywki. Narty tego typu dostępne są praktycznie w każdej wypożyczalni, zatem nie będzie problemu z jazdą próbną, zanim zdecydujesz się na kupno specjalistycznego sprzętu.

Strój narciarski

Odpowiedni ubiór podczas wypadu na narty jest wręcz obowiązkowy. Nie tylko zapewni nam dobry wygląd, lecz również odpowiedni komfort cieplny. Jak wybierać kolejne części narciarskiej garderoby?

Na pewno warto postawić na znane firmy. Niestety w tym przypadku ceny bywają zawrotne, jednakże trzeba sobie zdawać sprawę, że dzięki temu ubiór posłuży nam wiele sezonów i cały czas będzie w doskonałym stanie. Marka to nie tylko znana nazwa, lecz jakość idąca za nią.

Jest to szczególnie ważne przy uprawianiu tego typu sportu, kiedy nie mamy czasu na zastanawianie się nad niewygodnym czy niespełniającym swoich założeń stroju.
Zakupy warto rozpocząć od kupna bielizny termicznej. Przypomina ona cienkie getry oraz koszulkę, lecz niczym gruby sweter zapewni nam ciepło podczas godzin spędzonych na stoku. Nie będą nam straszne wtedy nawet największe  mrozy!

Kolejnym elementem jest kurtka narciarska. Powinna się charakteryzować ciekawą stylistyką oraz bardzo dobrym krojem i jakością. Tylko w ten sposób nie będzie nam przeszkadzać podczas jazdy. Wiele osób stawia na takie znane firmy jak Alpinus, Columbia czy Hannach. Jest to spory wydatek, jednak świetna trwałość.

Oprócz tego ciekawy design i dowolne kolory. Ochronią one przed zabrudzeniami, zimnem oraz mokrym deszczem. Co więcej wykonane są z materiału, który zapewnia dobrą klimatyzację, a także oddychanie skóry.

W przypadku spodni narciarskich istotna jest odpowiednia cyrkulacja powietrza, dzięki temu nogi nie będą się pocić, a my będziemy czuć się niezwykle niekomfortowo. Postawienie na sprawdzone rozwiązania jest w tym przypadku prawdziwą koniecznością.

Dodatkowo warto zakupić grube rękawice, które ochronią ręce przed zimnem nawet przez wiele godzin, a także szalik oraz grube skarpety. Wszystko po to, aby było nam jak najcieplej! Wybierz się do kilku sklepów zanim zdecydujesz się na zakup, porównaj oferty i wybierz tę najkorzystniejszą dla siebie!

Gdzie na narty?

Wiele osób myśli, że w naszym kraju nie ma gdzie wybrać się na narty. Nic bardziej mylnego! Mamy do wyboru w Polsce bardzo wiele atrakcyjnych miejsc na zimowy wypoczynek. Obecnie polskie ośrodki narciarskie wciąż doganiają te zagraniczne i cieszą się dużą popularnością, nawet wśród turystów zza granicy.

Powstają prawdziwe miasteczka narciarskie i rozbudowane kompleksy, gdzie można zaopatrzyć się w markowe stroje oraz dodatki, wypożyczyć narty, kupić lokalne pamiątki oraz napić się grzanego piwa do obiadu. Wszystko po to, aby narciarze czuli się tutaj jak najlepiej i najchętniej wracali.Podhale

Słynie ono ze wspaniałym tras narciarskich, wielu atrakcji oraz ogromnej popularności wśród turystów. Prym tutaj wiedzie Zakopane. Któż z nas nigdy nie był na sławnych Krupówkach? Nie tylko samo miasto to atrakcja. Okoliczne miejscowości również kuszą swoim urokiem i bardzo przyjemnymi stokami.

Do jednego z najsłynniejszych ośrodków narciarskich w tym regionie należy Białka Tatrzańska, około piętnaście kilometrów od Zakopanego. Znajduje się tutaj cały kompleks wyciągów krzesełkowych o różnym stopniu skomplikowania, nazywa się Kotelnica i jest bardzo lubiany przez turystów z całej Polski. Góry Tatry nie od dzisiaj słyną ze swojego uroku oraz atrakcji turystycznych.

Śląsk
Beskid śląski jest najchętniej odwiedzany przez mieszkańców Górnego i Dolnego Śląska. Świetnie przygotowane trasy, odrobinę mniej popularne niż Podhale, a co za tym idzie mniej zatłoczone. Chcąc udać się na narty w te rejony możemy wybierać spośród kilku różnych ośrodków narciarskich.

Miejscowości przygotowane na przyjęcie zapalonych narciarzy to Wisła, Ustroń, Szczyrk oraz Brenna. Z pewnością nie będziesz zawiedziony ofertą przygotowaną przez właścicieli wyciągów.
Innymi ciekawymi miejscami, gdzie również można pozjeżdżać na nartach są Myślenice, Limanowa, Kasina Wielka, Lubinka oraz Krynica- Zdrój.

Stoki za granicą

Dla miłośników narciarstwa, którym nie wystarczają już nasze polskie stoki mamy kilka ciekawych, zagranicznych propozycji.

Prym wiodą tutaj kraje takie jak Austria, Francja, Niemcy, Słowacja, Włochy, Szwajcaria oraz Czechy. Alpejskie trasy zjazdowe zasłynęły wśród polskich narciarzy jako niezwykle komfortowe oraz dobrze przygotowane. W profesjonalnych ośrodkach możesz zaznać wielu rozrywek, które nie dotyczą tylko narciarstwa.

Można oddać się tam profesjonalnym zabiegom SPA, kąpieli na basenie czy pobytowi na saunie. Kompleksy sklepów i restauracji posiadają różnorodną ofertę, specjalnie dostosowaną pod różnorodne oraz wybredne gusta turystów.

Modne stają się coraz bardziej lodowce, takie jak austriacki Kaprun. Zagraniczne wojaże z pewnością przyciągają niejednego narciarza. Stoki alpejskie są na ogół lepiej utrzymane, a także zastosowane nowocześniejsze technologie.

Za granicą możemy spotkać się z prawdziwymi ośrodkami narciarskimi, gdzie kurorty wyposażone są w wiele atrakcji turystycznych.

Wybierając się zagranicę szczególnie polecany jest lodowiec Kitzsteinhorn w Austrii. Znajduje się tutaj aż czterdzieści dziewięć wspaniałych tras narciarskich. Podzielone są one odpowiednio według stopnia trudności, aby każdy narciarz mógł dobrać je do swoich umiejętności.

Oprócz stoków można tutaj uprawiać także inne sporty zimowe jak snowboard, jazda saniami czy na łyżwach. Wieczorem miło będzie zrelaksować się w saunie czy podczas odprężających masaży.

Dodatkowym plusem jest to, że można odwiedzać lodowiec przez cały rok i nawet w lecie cieszyć się możliwością uprawiania ulubionej dyscypliny sportowej.
Kolejną ciekawą propozycją są włoskie Dolomity i miejscowość Paganella. Spotkamy się tutaj z bardzo dobrze przygotowanymi stokami oraz wspaniałą pogodą.

Można zaznać tu prawdziwego narciarstwa wysokogórskiego, jednakże nieoświetlone stoki sprawiają, że jazda możliwa jest wyłącznie za dnia. Wśród polskich turystów słynie ona z nieskazitelnej opinii.
 

Mała i Wielka Fatra dla narciarzy/Narty Słowacja

Martinskie Hole – Ośrodek Narciarski na Słowacji – Słowacja na Narty

W zależności od miejsca zamieszkania w Polsce, na Martinske Hole można dojechać dwoma podstawowymi trasami. Dla mieszkańców Polski wschodniej i południowej najdogodniejsza trasa prowadzi przez przejście w Chyżnem. Stąd drogą E77 do Dolnego Kubina, a następnie drogą nr 70 do Kralovan i dalej E 50 do Martina. Dla pozostałych dogodniejsze będzie przekroczenie granicy w Cieszynie, skąd należy pojechać trasą E75 do Żiliny i dalej E50 do Martina. Podróżujący z zachodniej Polski mogą skrocić trasę, przekraczając granicę w Chałupkach. Z Bohumina do Czeskiego Cieszyna jedzie się drogą nr 68 przez Karwinę.

Z centrum Martina do dolnej stacji wyciągu krzesełkowego w dzielnicy Podstráne prowadzi ulica Hollého.Odległości z przejść granicznych do Martina: z Chyżnego 84 km, z Cieszyna 101 km, z Chałupek 132 km„Marcińskie Hale” już od dawna przyciągały miłośników narciarstwa. Z różnych zapisków wiadomo, że regularnie szusowano tutaj już w 1921 roku, a do spania przystosowano jeden z szałasów pasterskich. Pierwszy wyciąg pojawił się wprawdzie dopiero w roku 1957, ale potem jednak szybko stanęły następne.

Zaletą tego miejsca jest to, że nawet jeśli gdzie indziej brakuje naturalnego śniegu, tutaj powinien być, choćby ze względu na sporą wysokość i swoisty mikroklimat.Tereny są dość urozmaicone. Dolne nartostrady przebiegają w otoczeniu lasów, natomiast pod szczytem jest już typowa śniegowa pustynia. Wyciągi dowiozą nas na szczyt Rotundy (1440 m), łatwo rozpoznawalnej po wieży telewizyjnej. W pogodny dzień mamy stąd rozległą panoramę – widać nie tylko masyw Wielkiej i Małej Fatry czy Tatr Niżnych, ale także polskie szczyty, m.in. Babią Górę.

Z myślą o snowboardzistach przygotowano snowpark – wydzielono w tym celu jeden ze skrajnych stoków. Tutejsze tereny doceniają również miłośnicy freerajdu oraz wycieczek narciarskich.

Ceny karnetów do 24.12.2010 (w Euro)

karnetdoroślijuniorzy/seniorzydzieci
4 godzinny1210,509,5
1-dniowy181412
1-dniowy rodzinny (2+1)42--
1-dniowy rodzinny (2+2)48--
2-dniowy302422
1 wjazd432,5

Ceny karnetów od 10.01.2011 (w Euro)

 doroślijuniorzy/seniorzydzieci
4 godzinny161310.5
1-dniowy221815
1-dniowy rodzinny (2+1)50--
1-dniowy rodzinny (2+2)56--
2-dniowy413328
3-dniowy604842
4-dniowy796355
5-dniowy967767
6-dniowy1139079
7-dniowy12810290
1 wjazd4,543

Ceny karnetów od 25.12.2010 - 9.01.2011 (w Euro)

 doroślijuniorzy/seniorzydzieci
4 godzinny191513
1-dniowy252017
1-dniowy rodzinny (2+1)58--
1-dniowy rodzinny (2+2)66--
2-dniowy453632
3-dniowy665346
4-dniowy866960
5-dniowy1058473
6-dniowy122,59886
7-dniowy139,511298
1 wjazd543,5
sezonowy260210180

Liptovské Revúce leżą na południe od Rużomberku, w bocznej dolinie podchodzącej pod główny grzbiet Wielkiej Fatry. Stoki narciarskie położone są na północnych stokach góry Zvolen, która zaliczana jest do Niżnych Tatr – po jej drugiej stronie znajdują się tereny narciarskie znanego ośrodka Donavaly.Na terenie stacji narciarskiej znajduje się 5 wyciągów z całkowitą przepustowością 3900 osób za godzinę. Kombinacja łatwych i trudnych terenów narciarskich odpowiada początkującym narciarzom, ale jednocześnie umożliwia udoskonalenie techniki narciarskiej. Rodzice z dziećmi mają możliwość skorzystać z wyciągu dziecięcego, ewentualnie ze szkółki narciarskiej, które znajdują się w areale ośrodka. Ośrodek u

funkcje użytkownika: zaloguj | 
funkcje użytkownika: zaloguj |