H I T    D N I A
NEWSLETTER
Aby otrzymywać informacje o nowościach wpisz adres e-mail:

Sylwester

Jest to jedna z najbardziej znanych nocy w roku. Traktowana jest jako czas przełomu, ludzie chętnie robią postanowienia na najbliższe dwanaście miesięcy. Najczęściej świętuje się go w huczny sposób na różnego typu imprezach oraz balach sylwestrowych. Obowiązkowym elementem jest lampka szampana o północy.

Jaką historię ma ta najbardziej wyjątkowa noc w roku?
Początek ma ona w roku 999 naszej ery. W roku tysięcznym według wcześniejszych proroctw oraz wróżb miał nastąpić koniec świata. Z tego też względu ludzie oczekiwali najgorszego, panowały iście apokaliptyczne nastroje w całej Europie.

Przełom nastąpił, gdy rozpoczął się rok tysięczny bez nieszczęść ani oczekiwanej katastrofy ludzie. Wtedy też zapanowała ogólna radość oraz euforia. Nazwa nocy mogła się wziąć także od imienia ówczesnego papieża, a mianowicie Sylwestra II.

Świętowany jest również Nowy Rok. Przypada on na pierwszego stycznia i jest to dzień wolny od pracy w naszym kraju. Tradycja obchodzenia tego święta sięga czasów starożytnych. Wtedy też Rzymianie czcili dzień boga Janusa, od którego powstała nawet nazwa pierwszego miesiąca w roku.

Warto wspomnieć o tym, że w zależności od regionu świata różna jest data rozpoczęcia nowego roku. W Europie jest to 1 stycznia, Rosja oraz kraje prawosławne obchodzą Nowy Rok 14 stycznia, natomiast według kalendarza chińskiego dniem tym jest 11 lutego.
Do nocy sylwestrowej przywiązywana jest w naszej kulturze szczególna waga. Ma najczęściej być to czas przemian, postanowień oraz naprawiania błędów z poprzedniego roku.

Sylwester kojarzy się nam nie tylko z dobra zabawą, lecz także motywacją do tego by zacząć pracować nad sobą oraz możliwością spełnienia swoich marzeń.

Nie można zapomnieć o tym, że tradycją jest zabawa do białego rana właśnie z 31 grudnia na 1 stycznia. Ma to być forma hucznego przywitania nowego roku oraz pożegnania starego. Często z tej okazji organizowane są imprezy oraz koncerty na rynkach największych miast w Polsce.

funkcje użytkownika: zaloguj | 
funkcje użytkownika: zaloguj |