H I T    D N I A
NEWSLETTER
Aby otrzymywać informacje o nowościach wpisz adres e-mail:

Narty - Sylwester 2012/2013 -> Regiony narciarskie: czarne trasy dla zasmakowania w szybkości, szerokie sto
Regiony narciarskie: czarne trasy dla zasmakowania w szybkości, szerokie sto

Narty Austria - OPIS REGIONU dla Narciarzy do Austrii 

Karyntia to kraj związkowy i kraina historyczna w południowej Austrii. Graniczy ze Słowenią, Włochami, Tyrolem, Salzburgiem i Styrią. Stolicą landu jest Klagenfurt. Wyróżnia się ciepłym i łagodnym klimatem. Ilość słonecznych dni w roku jest tutaj znacznie wyższa niż średnia w całej Austrii. Nic więc dziwnego, że jest to region odwiedzany przez turystów równie chętnie latem jak i zimą. 

Sąsiadami Karyntii są: Tyrol Wschodni od strony zachodniej oraz Ziemia Salzburska i Styria od strony północnej i północno - wschodniej. Powierzchnia Karyntii jest górzysta, w zachodniej części znajdują się Wysokie Taury (Grossglockner - 3797 m n.p.m.), Alpy Karnijskie i Gailtalskie, a we wschodniej części Kotlina Klagenfurcka. Główną rzeką krainy jest Drawa. Znajdują się tu również liczne jeziora (największe Wörther i Ossiach). Gospodarczo eksploatuje się lasy. Hoduje się owce, bydło i trzodę chlewną. Uprawia się zboża i rośliny pastewne. Wydobywa się magnezyt oraz rudy cynku i ołowiu. Przemysł drzewny, papierniczy, metalowy i skórzany. 

Podział administracyjny:
2 miasta na prawach powiatu:  Klagenfurt
Villach
8 powiatów:
Spittal an der Drau - siedziba: Spittal an der Drau, 33 gminy
Hermagor - siedziba Hermagor, 7 gmin
Villach-Land - siedziba: Villach, 19 gmin
Feldkirchen - siedziba: Feldkirchen in Kärnten, 10 gmin
Sankt Veit an der Glan - siedziba: Sankt Veit an der Glan, 20 gmin
Klagenfurt-Land - siedziba: Klagenfurt, 19 gmin
Völkermarkt - siedziba: Völkermarkt, 13 gmin
Wolfsberg - siedziba: Wolfsberg, 9 gmin 
 łącznie 132 gminy

Ziemia karyncka znana jest przede wszystkim jako “kraina jezior” - jest ich tutaj ponad 1270, a prawie 200 spośród nich nadaje się do kąpieli. To właśnie w Karyntii znajduje się większość naturalnych kąpielisk Austrii. W niektórych jeziorach temperatura wody latem dochodzi aż do 24-28 stopni Celsjusza!  

Najbardziej znane jeziora to: Wörthersee, Millstätter See, Ossiacher See, Weissensee oraz Faaker See.  

Wörthersee jest największe zarówno pod względem powierzchnii (1938,75 ha) jak i ilości plaż (18), natomiast leżące na wysokości 930 m n.p.m. Weissensee jest najwyżej położonym jeziorem w całej Karyntii. Ale jeziora to nie jedyne “wodne złoto” Karyntii. Do tego bogactwa należy dodać jeszcze ponad 1000 rzek i strumieni oraz 23 lecznicze źródła. Nic więc dziwnego że Karyntia jest rajem dla miłośników sportów wodnych - można tu pływać, wędkować, żeglować, nurkować, jeździć na nartach wodnych, uprawiać windsurfing czy parasiling.   

W Karyntii znajdziecie również:

8 000 km przejrzystych rzek
2 parki narodowe " Wysokie Taury" i "Nockberge"
35 rezerwatów przyrody
Grossglockner - najwyższy szczyt Austrii
 Zimą Karyntia jest prawdziwym rajem dla narciarzy.  Znajduje się tu kilkanaście regionów narciarskich obejmujących w sumie aż 27 terenów, gdzie można szaleć na nartach – wśród nich tak znane jak: Großglockner/Heiligenblut, Sportregion Mölltal, Skiarena Nassfeld czy Bad Kleinkirchheim. Nie będzie więc przesadą stwierdzenie, że zimą Karyntia zamienia się w jedną wielką trasę narciarską. Zimową ofertę  Ziemii Karynckiej uzupełniają liczne lodowiska i tory saneczkowe, wędrówki w rakietach śnieżnych, kuligi, wspinaczka po lodzie, nordic walking oraz bogaty program apres-ski.  

REGIONY NARCIARSKIE 

Różnorodność to wspólny mianownik określający wszystkie karynckie regiony narciarskie: czarne trasy dla zasmakowania w szybkości, szerokie stoki rodzinne do nauki, trasy z muldami do eksperymentowania z techniką jazdy i stoki przykryte dziewiczym, śnieżnym puchem do eleganckich, miękkich skrętów. Nieprzeciętnie dużo słonecznych godzin zmienia uciechy białego szaleństwa na karynckich szczytach w słoneczną rozkosz. Rustykalne schroniska z grzanym moszczem i typowymi przysmakami,  karyncką gościnnością i miłą atmosferą sprawiają, że narty same skręcają z trasy w ich kierunku. 

Mały przewodnik po karynckich trasach narciarskich
Każdy region ma swoje atuty. Urozmaicony krajobraz karynckich gór ma każdemu coś do zaoferowania – zarówno amatorom jak i zawodowcom. Trzytysięczniki głównego pasma Alp, zaokrąglone, łagodne szczyty Nocken w sercu landu, długie granie na wschodzie, a na południu skalne urwiska. Pięć dużych i liczne mniejsze, rodzinne regiony narciarskie kuszą narciarzy jeżdżących profesjonalnie i rekreacyjnie, aby udali się do Karyntii.

Największy region, narciarska arena Nassfeld, może się poszczycić kilkoma rekordami: najdłuższą kolejką linową („Millennium-Express“), najdłuższą oświetloną trasą zjazdową w Alpach oraz wyjątkową lokalizacją – z przejściem na stronę włoską. Bad Kleinkirchheim, sportowe centrum gór Nockberge, jest znane na całym świecie dzięki trasom klasy zawodniczej Pucharu Świata (trasa „Franza Klammera“).  Dwie termy zapraszają do zanurzenia się w ciepłej wodzie po wyczynach na stoku. Niedaleki szczyt Turracher Höhe to kolejny atrakcyjny dostęp do łagodnych szczytów Nockberge.

Narciarstwo w wysokich Alpach zapewnia region Heiligenblut – wspaniały widok na najwyższy szczyt Austrii, Grossglocknera oraz pasma Wysokich Taurów czeka na indywidualistów i amatorów skitouringu.   Na przeciwległym skraju Parku Narodowego Wysokich Taurów leżą wspaniałe szczyty Ankogel i lodowiec Mölltaler Gletscher, najbardziej na południe wysunięty narciarski obszar lodowcowy Austrii, na który wjeżdża się najdłuższą na świecie podziemną kolejką linową. Sezon twa tu wyjątkowo długo, co szczególnie cieszy snowboardzistów.  Kilka szczytów dalej znajduje Katschberg z atrakcjami białego szaleństwa sięgającymi poza granicę Karyntii na stronę Ziemi Salzburskiej. Tam znajdziecie piękne, szerokie trasy i rustykalne schroniska. 

funkcje użytkownika: zaloguj | 
funkcje użytkownika: zaloguj |